Current Edition

current edition

Wyoming People

PRCA world leaders continue quest for the top spots in rodeo this year

Written by WYLR

For the 2015 rodeo year, athletes from across the country and around the world are traveling to rodeos in an attempt to come out on top in their respective events. 

Each week, the Professional Rodeo Cowboy’s Association (PRCA) provides an update on the world standings. Barrel racing standings and provided by the Women’s Professional Rodeo Association. The standings, as of March 23, are as follows:

All-Around

1. Trevor Brazile, Decatur, Texas

2. Steven Dent, Mullen, Neb.

3. Clint Robinson, Spanish Fork, Utah

4. Josh Peek, Pueblo, Colo.

5. Clayon Hass, Terrell, Texas

6. Eli Lord, Sturgis, S.D.

7. JoJo LeMond, Andrews, Texas

8. Rhen Richard, Roosevelt, Utah

9. Wesley Brunson, Terry, Miss. 

10. Trenten Montero, Winnemucca, Nev. 

Bareback Riding

1. Kaycee Field, Spanish Fork, Utah

2. Austin Foss, Terrebonne, Ore.

3. Tim O’Connell, Zwingle, Iowa

4. Seth Hardwick, Laramie

5. Evan Jayne, Marseille, France

6. Caleb Bennett, Tremonton, Utah

7. Bobby Mote, Stephenville, Texas

8. David Peebles, Redmond, Ore.

9. Luke Creasy, Lovington, N.M.

10. Ryan Gray, Cheney, Wash. 

Steer Wrestling

1. Seth Brockman, Wheatland

2. Hunter Cure, Holliday, Texas

3. Ty Erickson, Helena, Mont. 

4. Olin Hannum, Malad, Idaho

5. Luke Branquinho, Los Alamos, Claif.

6. Beau Clark, Belgrade, Mont. 

7. K.C. Jones, Decatur, Texas

8. Dirk Tavenner, Rigby, Idaho

9. Tyler Pearson, Louisville, Miss. 

10. Adam Strahan, McKinney, Texas

Team Roping – Header

1. Clay Tryan, Billings, Mont.

2. Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz

3. Trevor Brazile, Decatur, Texas

4. Kaleb Driggers, Albany, Ga.

5. Tyler Wade, Terrell, Texas

6. Erich Rogers, Round Rock, Ariz.

7. Charly Crawford, Prineville, Ore.

8. Jesse Stipes, Salina, Okla.

9. Nick Sartain, Dover, Okla.

10. Jake Barnes, Scottsdale, Ariz.

Team Roping – Heelers

1. Jade Corkill, Fallon, Nev.

2. Travis Woodard, Stockton, Calif.

3. Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev.

4. Patrick Smith, Lipan, Texas

5. Kinney Harrell, Marshall, Texas

6. Cory Petska, Marana, Ariz.

7. Shay Carroll, La Junta, Colo.

8. Rich Skelton, Llano, Texas

9. Buddy Hawkins II, Columbus, Kan.

10. Billie Jack Saebens, Nowata, Okla.

Saddle Bronc Riding

1. Cody DeMoss, Heflin, La.

2. Spencer Wright, Milford, Utah

3. Rusty Wright, Milford, Utah

4. Taos Muncy, Corona, N.M.

5. Joe Lufkin, Sallisaw, Okla.

6. Wade Sundell, Colman, Okla.

7. Jake Wright, Milford, Utah

8. Clay Elliott, Nanton, Alberta

9. Bradley Harter, Loranger, La.

10. Chad Ferley, Oelrichs, S.D.

Tie-Down Roping 

1. Cory Solomon, Prairie View, Texas

2. Monty Lewis, Hereford, Texas

3. Timber Moore, Aubrey, Texas

4. Marty Yates, Stephenville, Texas

5. Hunter Herrin, Apache, Okla.

6. Tuf Cooper, Decatur, Texas

7. Chase Williams, Stephenville, Texas

8. Sterling Smith, Stephenville, Texas

9. Blair Burk, Hermiston, Ore.

10. Adam Gray, Seymour, Texas

Steer Roping

1. Neal Wood, Needville, Texas

2. Mike Chase, McAlester, Okla.

3. Vin Fisher Jr., Andrews, Texas

4. Trevor Brazile, Decatur, Texas

5. Cody Lee, Gatesville, Texas

6. Jess Tierney, Hermosa, S.D.

7. Shay Good, Midland, Texas

8. Jarrett Blessing, Paradise, Texas

9. Scott Snedecor, Fredericksburg, Texas

10. Rocky Patterson, Pratt, Kan.

Bull Riding

1. Sage Kimzey, Strong City, Okla.

2. Tanner Learmont, Cleburne, Texas

3. Chandler Bownds, Lubbock, Texas

4. Wesley Silcox, Santaquin, Utah

5. Parker Breding, Edgar, Mont.

6. Brennon Eldred, Sulphur, Okla.

7. Joe Frost, Randlett, Utah

8. Reid Barker, Comfort, Texas

9. Cody Teel, Kountze, Texas

10. Trevor Kastner, Ardmore, Okla.

Barrel Racing

1. Nancy Hunter, Neola, Utah

2. Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga.

3. Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D.

4. Alexa Lake, Richmond, Texas

5. Callie Duperier, Boerne, Texas

6. Fallon Taylor, Collinsville, Texas

7. Sherry Cervi, Marana, Ariz.

8. Meghan Johnson, Deming, N.M.

9. Victoria Williams, Kiln, Miss.

10. Layna Kight, Ocala, Fla.